טיפים לעיצוב חדרי ילדים

חדרי ילדים זה עולם מלואו. לכל ילד/ה אופי משלו/ה ולכל משפחה יש צרכים משתנים.

עיצוב חדר ילדים צריך להביא בחשבון הרבה היבטים פסיכולוגים ולא טרנדים בלבד.

כאשר תינוק נולד, ולעתים עוד לפני שנולד, ההורים מקבלים את כל ההחלטות העיצוביות בהתבסס על טעמם וחלומם עבור הילד/ה.

ברוב המקרים הבחירה תהיה בין ורוד לסוגיו לחדר של תינוקת וכחול לגווניו עבור תינוק.

גם במקרה של עיצוב חדר לתינוק/ת יש הביטים פסיכולוגים, אךהדבר מקבל משמעות חזקה וגדולה יותר כאשר התינוק גדל.

סביב גיל 5-7 ישנו סבב שינוי ראשון לחדר. חדר התינוק/ת הופך לחדר שנותן מענה לתחילת לימודים והשימוש בחדר הולך ומשתנה.

בשלב הזה לרבים מאיתנו כבר יש יותר מילד אחד ולעתים אחים חולקים חלל משותף. הצורך לתת מענה ריגשי שונה לכל ילד הולך ותופס מקום בשיקולים העיצוביים ובבחירת הריהוט לחדר.

אחים/אחיות שחולקים/חולקות חלל זה סיפור בפני עצמו וכדאי לתת על זה את הדעת כדי לאפשר לכל אחד מהם את החיזוקים שהם צריכים, כל אחד/ת בשלב שלו/ה.

עברתם את השלב הזה? בפעם הבאה שתיתבקשו לעשות שינוי בממלכה של ילדכם יהיה סביב גיל ההתבגרות.

בנים סביב גיל 13-16 בנות סביב גיל 10 – 13, יחלו לבקש מכם שינוי בחלל שלהם.

בשלב הזה יש לכם כבר התמודדות עם אישיות מתבגרת עם רצונות, חלומות וצרכים אישיים. בשלב זה המתבגרים נוטים להסתגר בחדר, מתייעצים לרוב עם חברים, מושפעים מאוד מטרנדים ומהחברה.

אם הממלכה לא תהיה ראויה לטעמם הם יתביישו להכניס חברים הביתה.

(דף השראה לחדר של מתבגר – איקאה)

עיצוב חדר למתבגר/ת אינו עניין פשוט ומצריך שילוב בין רצונות ויכולות שלכם ובין הרצונות שלהם. לכל בחירה שתעשו בשלב הזה יש השפעה הן על התפקוד שלהם והן על קצב ההחלפה בעתיד הקרוב.

(דף השראה לחדר של מתבגרת)

בזכות הנסיון  והידע שלי באבחון, פיתחתי שאלון קצר ומלא תמונות, צבע והשראה, כאשר תפקיד השאלון לפקס את המתבגר/ת שלכם על מה נכון לו/לה ומה הסגנון העיצובי הרצוי לו/לה. ניתוח השאלון מאפשר לי שיחה בגובה העניים עם המתבגרים ומאפשר לתת מענה לרצונות ולצרכים שלהם, גם לאלה הלא מודעים.

עיצוב חדר ילדים בשלב ההתבגרות קריטי לעיצוב האישיות העצמאית שלהם, לבטחון העצמי שלהם ולחלק החברתי.

אשמח לחלוק אתכם שלושה שלבים פשוטים במעבר מחדר ילדים לחדר של מתבגר/ת:

  1. שלב סידור הבלגן – כדי ליצור משהו חדש צריך לפנות עבורו מקום. נסו ליצור דף חלק, סדרו, תזרקו ותפנו את החדר. כך תוכלו לראות את הפוטנציאל שלו בברור.
  2. תכנון מחדש – לאחר שהכל בחוץ, תכננו מה יחזור לחדר ומה ממש לא! תמדדו ותשחקו עם הרהיטים שהחלטתם להחזיר. לאחר שתהיו שלמים עם הסידור, תחליטו מה צריך לקנות.
  3. סידור והלבשה – לאחר שכל הרכישות סופקו, סדרו את החדר והעמידו את כל הרהיטים במקום המתאים. הרשו לעצמכם להתנסות ולסובב עד שתהיו מרוצים. לאחר סידור הרהיטים, זה הזמן להכניס נשמה לחלל. הוסיפו אביזרים, תאורה, כריות, שטיח, וילון, תמונות וכו'. הכי חשוב קחו בחשבון את התחביבים של המתבגר שלכם. את מה שחשוב לו, והבליטו.

דוגמא לאתגר מעניין שאני מסיימת בימים אלו, עיצוב חדר לשתי ילדות מקסימות שחולקות חלל משותף – בת 6 ובת 16. האתגר הוא גם לתת לכל אחת ביטוי עצמי מותאם גיל וגם לתת מענה לצרכים השונים מאוד של הבנות בחלל אחד לא גדול במיוחד.

כל התהליך נעשה מרחוק בלבד, ברוח התקופה. עשיתי למשפחה שש הדמיות סופראליסטיות עם שלל אפשרויות לחלוקת הריהוט בחדר. לאחר מחשבה והצבעה משפחתית הם בחרו את האחד.

בשלב הבא הכנתי דף אווירה לבנות מותאם לרצונות והעדפות שלהן. כמובן שנעזרתי בשאלון שלי כדי לנתח את ההעדפות השונות.

מכאן יצאה רשימת רכישות ברמה מפורטת ביותר, והשאר זה היה בידיהם. מאחר ויש להם נסיון ורצון לעשות לבד, הם קיבלו הוראות מפורטות לביצוע עצמאי.

(הדמיה סופררליסטית של החדר)

 

(דף אווירה שמדגים איך הכל עובד ביחד)

לסיכום – הקפידו לרכוש ריהוט על זמני, קלאסי פונקציונאלי. ככה בכל שלב תשנו את הצבע על הקיר ואת ההלבשה של החדר, ולא בהכרח את כל תכולתו.

זיכרו – לצבעים ולעיצוב יש השפעה על הנפש כך שאם יש לכם ילד היפר אל תבחרו בצבעים ממריצים. ואם יש לכם ילד שקט ומופנם, הכניסו צבעים שיתנו לו ביטחון ושמחה.

לעיצוב יש תפקיד פסיכולוגי חשוב בחיינו, אל התפקיד הזה חשוב עד מאוד בחיי ילדינו. בזכות בחירות נכונות לילדים שלכם תוכלו בקלות להעצים אותם ולעזור להם לפרוח.

מעניין אתכם ולא יודעים מאיפה להתחיל?

אם תחליטו לעשות את זה מקצועי, מוזמנים ליצור איתי קשר, באמצעות השאלון שלי נוכל לדייק עבור כל ילד שלכם את החלל גם, ובמיוחד אם הם חולקים חלל משותף.

שתפו

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

מאמרים נוספים

עשה ואל תעשה בעיצוב חדר שינה

אני מאמינה שחדר שינה הורים חייב להיות אי של שקט ורוגע. בסוף יום עמוס בעבודה, ילדים, תחזוקה של הבית, ומה לא, חייב לעמוד לרשותינו מקום